domgas drukuj strona główna
603 033 155
o firmie pompy ciepła kolektory słoneczne kotłownie rekuperatory kontakt wyślij formularz

Solanka-Woda

Najbardziej rozpowszechnionymi pompami ciepła są pompy typu solanka-woda. Ich prostota, łatwość wykonania i instalacji pozwala każdemu na możliwość ich posiadania. Zasada działania tego typu pompy polega na pobieraniu energii cieplnej z gruntu i dostarczeniu jej do instalacji wewnętrznej na cele centralnego ogrzewania jaki i ciepłej wody użytkowej. Czynnikiem grzejnym jest roztwór typu – solanka, którego zaletą jest to iż nie zamarza przy niskich temperaturach.

Przewody układane są w różny sposób w gruncie (poniżej strefy przemarzania gruntu), które następnie transportują energię cieplną do pompy ciepła, gdzie temperatura czynnika grzejnego jest podwyższana i kierowana do instalacji. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj pompy ciepła musimy założyć, że powierzchnia wykonania kolektorów gruntowych będzie mniej więcej trzy razy większa od powierzchni którą chcemy ogrzać. W celu uzyskania jak największej temperatury w jak najszybszym czasie przewody układa sie na głębokości około 1,2 do 1,5m gdzie temperatura gruntu przez cały rok osiąga największą wartość.

W systemie pomp ciepła gruntowych stosuje się dwie metody układania przewodów (rodzaje kolektorów gruntowych):

Podsumowując, pompy gruntowe charakteryzują się wysokim poziomem skuteczności, na ich działanie nie wpływa temperatura zewnętrzna tak jak w przypadku pomp powietrze-woda. Przy poprawnym doborze pompy ciepła i wydajności źródła ciepła jakim jest grunt to nawet przy temperaturze -20ºC system będzie pracował bez zarzuceń. Współczynniki efektywności są na wysokim poziomie co powoduje niski koszt utrzymania i eksploatacji. Kolejną zaletą pomp ciepła jest to, że w okresie letnim możemy je wykorzystać do schładzania pomieszczeń, za pomocą ogrzewania płaszczyznowego lub klimakonwektorów.

Maszyna do odwiertu pionowego
Pompa ciepła solanka-woda serii Professionell 65°C o dużej mocy firmy Alpha-InnoTec
Pompa ciepła solanka-woda serii Professionell 55°C o dużej mocy firmy Alpha-InnoTec
Pompa ciepła solanka-woda serii Compact typu SWC 230-330 (K) firmy Alpha-InnoTec
Pompa ciepła solanka-woda serii Compact typu WZS 60-100 H-(K) firmy Alpha-InnoTec